Final program

Sunday 09/09/01 Monday 10/09/01 Tuesday 11/09/01 Wednesday 12/09/01

Print Program

Print Floorplan
Hour Sunday 09/09/2001
08.30-19.00

Registration

09.00-10.30

Tutorials – Hot Topics

09.00-10.30

Radiosalen
Sergio Benedetto:
Turbo Codes

Det lille Teater
Y.S. Rao & Sandip Sarkar:

CDMA 2000

Harlekin-salen:
Y. Bar-Ness & John M. Cioffi.
Interference Rejection in Multicarrier Systems for Wireless and Wire-line

Gæstesalen
John Farserotu:
Ultra Wide Band

Musiksalen
Jovan Lebaric:

Antenna Design for Wireless Applications

Latinerstuen
Marc Engels:
Wireless OFDM

Bondestuen
Matti Latva-aho & Markku Juntti
Multiuser Receiver Principles

10.30-11.00

Coffee Break

11.00-12.30

Tutorials – Hot Topics

11.00-12.30

Radiosalen
Sergio Benedetto:
Turbo Codes

Det lille Teater
Y.S. Rao & Sandip Sarkar:
CDMA 2000

Harlekin-salen
Y. Bar-Ness & John M. Cioffi.
Interference Rejection in Multicarrier Systems for Wireless and Wire-line

Gæstesalen
John Farserotu:
Ultra Wide Band

Musiksalen
Jovan Lebaric:

Antenna Design for Wireless Applications

Latinerstuen
Marc Engels:

Wireless OFDM

Bondestuen
Matti Latva-aho & Markku Juntti Multiuser Receiver Principles

12.30-14.00

Lunch

14.00-15.30

Tutorials – Hot Topics

14.00-15.30

Radiosalen
Sergio Benedetto:
Turbo Codes

Det lille Teater
Y.S. Rao & Sandip Sarkar:
CDMA 2000

Harlekin-salen
Y. Bar-Ness & John M. Cioffi.
Interference Rejection in Multicarrier Systems for Wireless and Wire-line

Gæstesalen
Milica Pejanovic:

Broadband Access Solutions

Musiksalen
Uma Jha:
UMTS – 

W-CDMA

Bondestuen
Lara Smith, Joachim Kross &
Hans-Peter Schwefel:
IP Technology in 3rd Generation Mobile Networks

15.30-16.00

Coffee Break

16.00-17.30

Tutorials – Hot Topics

16.00-17.30

Radiosalen
Sergio Benedetto:
Turbo Codes

Det lille Teater
Y.S. Rao & Sandip Sarkar:
CDMA 2000

Harlekin-salen
Y. Bar-Ness & John M. Cioffi.
Interference Rejection in Multicarrier Systems for Wireless and Wire-line

Gæstesalen
Milica Pejanovic:

Broadband Access Solutions

Musiksalen
Uma Jha:
UMTS – 

W-CDMA

Bondestuen
Lara Smith, Joachim Kross & Hans-Peter Schewefel: IP Technology in 3rd Generation Mobile Networks

17.30-18.00

Break

18.00-20.00

South Foyer of Aalborghallen (35)
Welcoming Reception
Speakers:
Rector of AAU, Svend Caspersen
Dr. Nobuyoshi FUGONO, Vice-President, YRP R&D Committee

To top

Hour Monday 10/09/2001
08.30-17.30

Registration and Information

10.00-12.30

Europahallen (38)
Opening Ceremony

Chairperson Ramjee Prasad
Her Royal Highness Princess Alexandra
Yih-Jeou Wang, Head of Division, Ministry of Information Technology and
Research, Denmark
Mitsutoshi Hatori, President of YRP
Takashi Iida, President of CRL
Shuntaro Kageyama, Parliamentary Secretary for Public Management, PHPT, Japan

Keynote speakers:
Chairperson: Jørgen Bach Andersen
Ulrik Bülow, Chief Executive Officer, Sonofon, Denmark
Norman Abramson, Founder of ALOHA Networks, USA
Magnus Madfors, General Manager, Ericsson, Sweden

Moiz Beguwala, Senior Vice-President and General Manager of Wireless Communications, USA

12.30-13.30

Lunch

13.30-15.50

Parallel Sessions

13.30-15.50 Europahallen
S 1A:
Wireless IP, I
Gæstesalen
S 1B
High Altitude Platform System, HAPS, I
Musiksalen
S 1C
Next Generation System Concept

Radiosalen
S 1D
MIMO Antenna
Systems

Foyer
P 1B:
Posters
3 G/IMT 2000
Adhoc Networking
Affordable Mobile Comm.
Coding and Modulation
Image Processing
Intelligent Transport System
Det lille Teater
Panel Session
Vishwanath Sinha
Quality Manpower for Mobile Communication
15.50-16.10

Coffee Break

16.10-17.50

Parallel Sessions:

16.10-17.50 Europahallen
S 1E
Diversity and RF Technology
Gæstesalen
S 1F
Software Defined Radio
Musiksalen
S 1G
CDMA Broadband Mobile Terrestrial-Satellite Integrated Systems
Radiosalen
S 1H
Smart Antennas
Foyer
Posters

cf. topics above
Det lille Teater
Panel Session
Heikki Huomo
PAN
18.30-21.00

Mayor’s Reception at the Nordjyllands Kunstmuseum – Informal dinner

To top

Hour Tuesday 11/09/2001
08.30-17.30

Registration

08.30-09.00

Keynote speaker Tatsuo Kito, Director-General, Radio Department,
Telecommunications Bureau, MPHPT, Japan:
Future Mobile Communication Systems discussed in Japan

09.00-10.20

Parallel Sessions

09.00-10.20

Europa
hallen

S 2A
Ultra Wide
Band, UWB

Gæste-
salen

S 2B
Broadband
Access

Musiksalen
S 2C
Channel
Modeling

Radiosalen
S 2D
High Altitude
Platform System, HAPS II

Foyer
P 2A
Posters

Antennas and Propagation
Radio Resource Allocation

Wireless Access

Det Lille Teater:
Industrial Session

 

10.20-10.50

Coffee Break

10.50-12.30

Parallel Sessions

10.50-12.30

Europa
hallen

S 2E
Wireless
LAN

Gæste-
salen

S 2F
Perceptual
QoS

Musiksalen
S 2G
Wireless Access

Radiosalen
S2H
Protocols

Foyer
P 2A
Posters
cf. topics above

Det Lille Teater:
Industrial Session
12.30-13-30

Lunch

13.30-15.50

Parallel Sessions

13.30-15.50

Europa
hallen

S 2I
Wireless IP, II

Gæste-
salen

S 2J
Quality of
Service

Musiksalen
S 2K
Intelligent Transport System, I

Radiosalen
S 2L
Channel Characterization and Modeling

Foyer
P 2B
Posters
Broadband Access Techniques
Multimedia Satellite Comm.
Navigation
Network Planning
Next Generation Cellular
Personal Area Networks
Security
Wireless Broadband Multimedia

Det Lille Teater:
Panel Session:
E. Fledderus
The development of Tools for the Planning Process of Mature UMTS Networks

 

15.50-16.10

Coffee Break

16.10-17.50

Parallel Sessions

16.10-17.50

Europa
hallen
S 2M
Wireless IP, III

Gæstesalen
S 2N
Ad Hoc Networks

Musiksalen
S 2O
Channel Modeling

Radiosalen
S 2P
WCDMA Channel Estimation

Foyer
P 2B
Posters
cf. topics above

19.00-

Award Banquet/Entertainment at Hotel Det Hvide Hus
Award Speakers:
Heikki Huomo, Director, Nokia, Finland
Ole Mørk Lauridsen, External Professor, CTI, Denmark
WPMC’02 General Chair, Gordon Stuber
Award Presentation by YRP

To top

Hour Wednesday 12/09/2001
08.30-17.30

Registration

08.30-09.00

Key note speaker W. Konhauser, Siemens, Germany

09.00-10.20

Parallel Sessions

09.00-10.20

Europa
hallen

S 3A
Future Seamless Mobile Comm. Systems

Gæstesalen
S 3B
Multimedia Satellite Communi-
cations

Musik-
salen

S 3C
Security

Radiosalen
S 3D
Regulatory Aspects

Foyer
P 3A
Posters
Protocols
QoS Provision
RF Technology
Software (Defined) Radio
Traffic Modeling
Wireless IP
Wireless LANs
Others

Det lille Teater
Panel session
Ignas Niegemeers
Wireless LAN

10.20-10.50

Coffee Break

10.50-12.30

Parallel Sessions

10.50-12.30

Europa
hallen

S 3E
CDMA Performance

Gæstesalen
S 3F
Wireless IP, IV

Musik-
salen

S 3G
OFDM

Radiosalen
S 3H
Home Networking

Foyer
P 3A
Posters
cf. topics above

Det Lille
Teater

Panel Session
Riaz Esmailzadeh & Anand Prasad
Perceptual Quality of Service

12.30-13.30

Lunch

13.30-15.50

Europa
hallen

S 3I
Intelligent Transport Systems II

Gæstesalen
S 3J
Space Time Coding

Musik-
salen

S 3K
Next-
generation IP-based Wireless Networks

Radiosalen
S 3L
Security and Traffic Modeling

 

Det lille Teater
Panel Session
Tadashi Matsumoto:

MIMO Communication Systems

NEW
Upload slides from panel session

16.00-16.30

Europahallen
Closing Ceremony

16.30-17.30

Europahallen
Post-conference talk

Session Organizer: Ravi Subramanian, Vice-President, Morphics Technology, Inc., U.S.A.

To top